+48728259697

… i spójrz w głąb siebie

Korzystam w pracy z wielu narzędzi, zawierających obrazowość i symbole. Wszystkie: gry coachingowe, starożytne symbole, tarot – służą do pracy z wyobraźnią i do wspomagania procesu coachingowego, jeżeli ktoś lubi. Nie wróżę, nie przepowiadam przyszłości, nie wierzę, że przyszłość jest zdeterminowana. Wierzę w twórczy potencjał każdego człowieka.

Praca z obrazem i symbolami, podobnie jak snucie opowieści, wprowadza człowieka w niezwykłą przestrzeń, jakby na drugą stronę lustra. A element losowania dostarcza odrobiny dreszczyku i zabawy. W tej przestrzeni możemy przyjrzeć się każdej sytuacji z dystansem i z innej perspektywy. Wejść w rolę obserwatora swojego życia. Kto wie, może zmienić istniejącą narrację? A kiedy już swobodnie puszczona wyobraźnia wejdzie na poziom abstrakcyjnego myślenia, jesteśmy otwarci na transformację.

Abstrakcyjne myślenie to klucz do głębokiej transformacji na trzech poziomach / pętlach zmiany (Argyris and Schön, Hargrove).

Pojedyncza pętla: działania, ‘czy robisz to właściwie, czy robisz to, jak trzeba, jak jeszcze możesz to zrobić?’

Podwójna pętla: myśli, koncepcje, strategie, ‘czy to jest w ogóle właściwe, czy robisz to, co trzeba, co jeszcze możesz zrobić?’

Potrójna pętla: bycie, wartości, ‘z jakiego powodu to robisz, na jakiej podstawie uważasz, że w ogóle trzeba to robić?’

Żeby odnaleźć się w potrójnej pętli, wejdź w świat wartości. Z poziomu abstrakcyjnego myślenia łatwo zanurzyć się w świat wartości. Tam zrozumiesz, co cię napędza, motywuje. Tylko w świecie wartości rozwiążesz lub ogarniesz wewnętrzne konflikty.

To powiedziawszy, zapraszam do skorzystania z mojej wersji tego wspaniałego, intrygującego narzędzia (wersja beta) – wielkich arkanów tarota (opisy będą coraz bardziej obfite, więc zachęcam do zaglądania). Jako, że symbolika tarota budzi różne skojarzenia, postanowiłam użyć symbolu serca dla wyrażenia przesłań każdej z kart.

Jak to zrobić?

Pomyśl o tym, co cię trapi, gryzie, lub zastanawia. Poproś Wyższe Ja, Wszechświat, Mądrość Wewnętrzną, Nadświadomość, Podświadomość  (co ty uważasz za właściwe) o:

wskazówkę w interpretacji tego co się dzieje,

radę, jakby to ogarnąć.

Wylosuj jeden obraz z aplikacji poniżej.
Przyjrzyj mu się i odpowiedz na pytania:

Co przyciągnęło twoją uwagę?

Co ci się podoba?

Co cię intryguje?

Co cię niepokoi?

Co byś zmieniła w tym obrazie?

Co byś dodał?

Gdzie widzisz siebie w tym obrazie?

Przyjmuj wszystko, co ci przychodzi do głowy. Zanotuj, naszkicuj.
Potem pomyśl jak to się ma do twej sytuacji. Odpowiedz na pytania:

W jaki sposób twoje refleksje wiążą się z tematem?

W jaki sposób te wskazówki mogą ci pomóc?

W jaki sposób zmieniło się twoje postrzeganie tej sytuacji?

Co zyskasz, gdy zmienisz swoje nastawienie?

Co jeszcze możesz zmienić?

Jak zmieni się twoja mapa wartości po tym ćwiczeniu?

Jakie nowe wartości są dla ciebie istotne?

Gdzie pojawia się konflikt wartości?

Następnie, kliknij wylosowaną kartę pod aplikacją, by poczytać opis. Potem (lub przedtem) rzuć okiem na mój komentarz o tarocie.

A jeśli chcesz dłużej pogadać ze swoją intuicją korzystając z różnych narzędzi, sprawdź jaką mam dla ciebie ofertę.

Tu sobie wylosuj obraz:

Wartości, podpowiedzi, podszepty, uwagi pod rozwagę … karta dnia, karta do namysłu nad pytaniem
Białe karty w tarocie mówią: „brak odpowiedzi”, „na jedno pytanie – jedna odpowiedź” 😀 😀 , „daj sobie czas”, „pisz swój scenariusz” …