+48728259697

Dlaczego 'Biologia Szczęścia”?

Czy coaching służy do spełniania marzeń?
Kiedy się przydaje?
Jak właściwie wygląda coaching?
A coaching holistyczny?

Kiedy w życiu, pracy, relacjach

czegoś chcesz, ale nie wiesz czego,

wiesz czego chcesz, ale nie wiesz jak to zrobić,

coś cię gryzie jak wełniany sweter, ale nie wiesz, co,

chcesz zmienić jakąś sytuację, ale nie wiesz, z której strony ją ugryźć,

wtedy właśnie przyda ci się coaching.


Coaching

Coaching to proces, podróż do miejsca, stanu, w którym chcesz być. Po drodze znajdujesz zrozumienie i rozwiązania, korzystając przede wszystkim z zasobów, które już masz. Albo zdobywasz te, których akurat potrzebujesz. Ta podróż to twoja własność, ty za nią odpowiadasz i samodzielnie wybierasz Drogę. Tylko ty wiesz, co dla ciebie najlepsze. Towarzyszy ci coach, który czuwa nad procesem i podsuwa ci cichcem odpowiednie narzędzia w odpowiednim czasie i miejscu.

Coaching holistyczny ICC jest procesem wyjątkowym. Obejmuje całego Człowieka, od zachowań poprzez wartości, tożsamość do duchowości, i stąd jego skuteczność. Moc coachingu w ogóle wynika też z jego koncentracji na teraźniejszości, przez co uwaga Człowieka skierowana jest na sposoby, a nie powody. Na szukanie rozwiązań, a nie winnych. Praktycznie, nie neurotycznie.


Biologia Szczęścia

No tak. Ale przecież, nie ma teraźniejszości bez przeszłości!! To jest część naszej historii Życia. Stworzyła nas, brzmi w nas i jest taką samą częścią składową naszej Istoty, co móżdżek, serce i wątroba. Nie da się wymienić jak plomba z amalgamatu, albo implant. Domaga się uznania i akceptacji, a w zamian będzie nam służyć radą i pomoże zbudować nową tożsamość. Albo, określić i zastosować nowe wzorce i programy działania, jeśli potrzeba.

No dobrze, tylko jak tu ogarnąć ten temat, żeby nie popaść w tę atrakcyjną pułapkę dramatów i neurotycznych spazmów? Hmm, a może by go tak Biologią? Biologia i Ewolucja są nieodzowne w procesie poznawania ludzkiej natury i programów, które sterują naszymi reakcjami, decyzjami, poglądami, pragnieniami ( 😐 😐 !). Pomogą w zrozumieniu i procesie zmian dzięki nowej jakości pracy z umysłem, wartościami i światem uczuć. Biologiczne i ewolucyjne podejście jest chłodne i merytoryczne. Zadaje pytania: jaki interes miał w tym system, którego jesteś częścią? jaki sens biologiczny mają obecne relacje na terytorium? Jeżeli tak podejdziemy do tematu historii naszego życia, drzewa rodowego i relacji, to jest szansa, że wydobędziemy się z emocjonalnych pułapek. A wtedy zrozumiemy, na czym polegają programy, które nami rządzą i jak je ogarnąć.

„Sens mojego istnienia polega na tym, że życie zadaje mi pytanie. Albo, na odwrót, to ja jestem pytaniem zadanym światu, i muszę udzielić swojej odpowiedzi, bo inaczej będę zdany na odpowiedź od świata.”
Carl Gutek Jung

Absolutnie kluczowa jest świadomość roli mózgu w tej całej aferze. Ach, ten nasz mózg. Koleś robi co może, żeby o nas dbać. Niestety, totalnie nie nadąża za Życiem i Światem. Funkcjonuje według wzorców, które zna. Czasem jedzie na nieaktualnych programach. Musimy mu pomóc, dostarczyć nowe. Zgłębianie tajemnic funkcjonowania mózgu jest dziś ważniejsze niż obsługa komputera. Musimy być świadomi jego ograniczeń, żeby nie popaść w jego pułapki, które na nas zastawia w przekonaniu, że dba o nasze przetrwanie 😀  😀  😀 

Jak to wszystko wkomponować w autonomiczny proces coachingowy, który koncentruje się na teraźniejszości, i w którym jedynie Klient jest ekspertem? Przygotowałam ćwiczenia, które umożliwią ci samodzielny wgląd i poszukiwania w gąszczu gałęzi rodowego drzewa i pogmatwanych relacji na terytorium. Niektóre pracochłonne, niektóre proste jak drut, inne wymagają pracy z wyobraźnią i intuicją.

Praca z drzewem jest jak czas Present Perfect w języku angielskim, pokazuje, że teraźniejszość JEST przeszłością … he, he, he … może dlatego studenci tak bardzo nie lubią tego czasu 😀  😀 Nie uciekniesz przed przeszłością, jesteś nią. To jak próbować uciec przed swoją wątrobą, mózgiem, myślami i wszystkim co wiesz, i co ma ci pomóc. Biologiczna perspektywa pomoże ci przyjąć przeszłość, a przeszłość cię wesprze w budowaniu nowego Życia.

I to jest właśnie Biologia Szczęścia. Czy spełni twoje marzenia? Czy coaching jest od spełniania marzeń i osiągania celów? Cóż, czasem coaching ci boleśnie uświadomi, że doba ma tylko 24 godziny, nie wszystko jest możliwe, nie wszystko jest w Harmonii ze Światem i tobą, a ludzie nie spełniają twoich oczekiwań, bo twoje oczekiwania to twój problem. Zatem, spokojnie z tymi marzeniami. A co, ktoś wam kiedyś nakłamał, że Życie jest proste? że jest piękne? Poszczujcie go krasnalem ogrodowym. Życie będzie takie, jakie nam się uda zrobić z tego co mamy pod ręką.

W skrócie, jak wygląda proces i gdzie się najbardziej przydają symbole i biologia:

Czytaj dalej …


Obrazy:
swilmor / Getty Images
blew_i / Getty Images Pro